2010 m. spalio 14 d., ketvirtadienis

MAMA KLAUSIA - ar tinka auklė?

Laba diena, Paskaitinėjau Jūsų puslapį ir pamėginsiu paklausti jūsų nuomonės. Mano dukrytę, kuriai 1,8 metukų, kartais prižiūri auklė. Du kart savaitėje po keletą valandų. Ji pas mus jau beveik pusmetis. Jauna maloni mergina, pažystama nuo vaikystės, labai rami ir išradinga. Išmokė mano dukrytę dainelių, eilėraštukų. Kaip grįžtu mergaitė labai džiaugiasi ir būna rami ir gera.Bet visai kitokia reakcija būna atėjus auklei. Mano dukrytė verkia, kartoja nenoriu ir kabinasi man i kojas. Po keleto minučių atsileidžia ir atneša auklytei knygutę ar žaislą. Į luką irgi nenori eiti, galbūt žino, kad grįžus manęs neras. Taigi mano klausimas būtų, ar vaikeliui blogai su aukle ar ji tiesiog verkia ją pamačius todėl, kad įtaria, jog išeisiu aš? Auklytės keisti nenorėčiau, nes kol kas ją vienintelę turime. Kartais ateina mano mama, bet į ją tokios reakcijos nesulaukiu. Tik į auklę...sureaguoja verkdama, o su močiute atvirkščiai, man rodo :“ate“. Niekaip nesuprantu, gal mano dukrytė mato joje ką nors baisesnio, gal negerą žmogų...na visko prigalvoju, tiesiog norėčiau jūsų nuomonės. Paskutinį kartą auklytė sakė, jog mergaitė ištaisė jai įniršio priepuolį ir nenuraminamai rėkė kokią pusę valandos. Auklei pasirodė, jog ji nori išsirėkti...Bandė nuraminti, nukalbinti, nepavyko...tuomet paliko ją vieną kambaryje...niekas nepadėjo. Tada vaikas užmigo, o atsikėlus labai norėjau glaustytis, su ta pačia auklyte. Perskaičius Jūsų mintis, pamaniau, gal vaikas nesijaučia saugus su aukle, gal tikrino jos ribas...Labai prašau, parašykite man...

Mano nuomonė jums nereikalinga. Atsakymas į klausimą - jūsų vaike. Skaitykite širdimi, o ne protu. Kitaip ir mano atsakymas bus mažai vertingas.

VAIKAI NEBANDO JOKIŲ RIBŲ.
VAIKAI NENORI IŠSIRĖKTI ŠIAIP SAU - METŲ IR AŠTUONIŲ MĖNESIŲ VAIKAS IŠRĖKIA SAVO SIELOS SKAUSMĄ, NERIMĄ, BAIMĘ AR PAN.
KAI VERKIANTIS VAIKAS YRA RAMINAMAS, NUKALBINAMAS - IGNORUOJAMAS JO JAUSMAS, JO NEMALONUS IŠGYVENIMAS ČIA IR DABAR. AŠ TAI TRAKTUOJU KAIP POVANDENINĮ PSICHOLOGINĮ SMURTĄ, KURIS VĖLIAU PAVIRS Į PALIEPIMUS: NEVERK, NEPYK, NURIMK. VAIKAI DUSINAMI, JIEMS NELEIDŽIAMA KVĖPUOTI , BŪTI SAVIMI.
PALIKTI VAIKĄ VIENĄ KAMBARYJE VERKIANTĮ - PSICHOLOGINIS SMURTAS PRIEŠ VAIKUS IR DIDELĖ DIDELĖ NEATSAKOMYBĖ.


Visų pirma, auklė ateina ne taip jau ir dažnai, kad vaikas kažkaip ypatingai prie jos priprastų. Kiekvienas vaikelis skirtingai pratinasi prie žmonių.

Antra, eilėraštukų ir dainelių mokymas, kai kalbame apie metų ir aštuonių mėnesių vaikelį, ne esminis momentas vaiko priežiūroje. Vaikui labiausiai reikia saugumo jausmo ir pan. O jei Jums patinka auklės eilėraštukai ir dainelės, tai Jūs su ja jų ir mokykitės.

Trečia, turite tik šią auklę, nes kitos, greičiausiai, neieškojote. Taigi neapsiribokite vienu žmogumi.

Kas įvyko paskutinį kartą? Išversiu į lietuvių kalbą:

vaikui buvo taip nesmagu, nesaugu, nemiela su tuo žmogumi, kad ji visą nemalonią būseną išliejo ilgu, intensyviu, su daug įtampos ir frustracijos verksmu. Vietoj bet kokios vaiko jausmo tolerancijos ir priėmimo, vaikas sulaukė psichologinio smurto - palikimo, kas jį taip išsekino, kad mažylė net užmigo. Tačiau prabudusi nerado kitos išeities, kaip tik prisitaikyti...

Jūsų amžiaus dukrytei saugumo ir artumo jausmas yra gyvybiškai svarbus. Jei mažylė su močiute pasilieka ramiai, kodėl ją paliekate su kitu žmogumi? Išeitis visada yra. Galvokite, ne kad Jums patinka ta auklė, o kaip jaučiasi Jūsų dukra su ja. Net ir vienas didelis streso įvykis tokio amžiaus vaikui yra absoliučiai nereikalingas, jei išsiskyrimas su vaiku nėra būtinas.



Ramunė

6 komentarai:

  1. nagi nagi...Tai kaip gi su tuo nukalbinimu iš tikro? Jei vaikelis mažutis ir dar nesuvokia priežasties - pasekmės ryšio, kito nuraminimo būdo kaip ir nėra. Tik nukalbinti. Koks tikslas jam lieti jausmus, jei jis nepajėgus jų suvokti.
    Nelabai sutinku su šiuo Ramunės atsakymu.
    Kitas dalykas, jei vaikeliui tikrai nebūtų saugu su aukle, ar jis galėtų ko nors išmokti, pvz eilėraštukų...jei baziniai poreikiai patenkinti, tik tada vaiko kongnityviniai sugebėjimai suaktyvėja.
    Vaikai nori būti su tėvais 25 valandas per parą. Taip, jie išties nenori su jais skirtis.
    Gal tą ir bando parodyti ši mergytė.
    Jūs, Ramune, tikriausiai gyvenime atliekate tik vieną vaidmenį - MOTINOS, dauguma beskaitančių jūsų blogą yra ir mamos, ir draugės ir žmonos, todėl daugybė jūsų siūlomų dalykų yra neįmanomi. Taip reikia dirbti, būti žmona...reikia vaikelius laiks nuo laiko palikti,pasiguosti draugėms susitikus. Neatrodo, kad Jums šie dalykai būtų suvokiami, kitaip nebūtumėte tokia kategoriška.

    AtsakytiPanaikinti
  2. NSD, ačiū, kad taip įdėmiai skaitote, vertinate. Tiesiog kaip teisėjas ar teisėja, su įtariu NAGI NAGI :)

    Apie nukalbinimą: nereikia suvokti priežasties - pasekmės ryšio, kad galima būtų turėti teisę išgyventi ir išjausti liūdesį, nerimą ar pyktį. Kai žmogus kažką jaučia, o kitas, nekreipdamas dėmesio jį nukalbina, vadinasi, ignoruoja jo jausmą. Taip dažnai elgiasi tėvai. Nes yra nemalonu išbūti su kūdikio nemaloniais jausmais. Aš mokau išgirsti vaiką, o nenukalbinti jo.

    Nesivelsiu į filosofines diskusijas apie jausmo tikslą ar jo suvokimą. Daug klientų, kurie kreipiasi į psichologą, jaučia stiprius jausmus, tačiau jų nesuvokia. Mes kalbame apie kūdikį. Nesuprantu net klausimo: KOKS TIKSLAS LIETI JAUSMUS, JEI KŪDIKIS JŲ NESUVOKIA...

    Stebėdama vaikus susidarau įspūdį, kad jie taip geba prisitaikyti, kad visos psichologinės teorijos, kurios buvo sukurtos, kad suskaidytų žmogų į kažkokias dalis, paneigiamos. Vaiko poeikiai tenkinami ar netenkinami nenutrūkstamai. Tik hipotetiškai galima būtų tvirtinti, kiek jo baziniai poreikiai patenkinti ir kiek ne. Ir, beje. Apie kokius bazinius poreikius čia rašote? Kiekvienas autorius turi skirtingas sistemas.

    Vaikai protingi. Jie mąslūs. Net ir išgyvendami diskomfortą. Aš tuo neabejoju. Todėl niekada negalėčiau tvirtinti, kad vaikas išmoks eilėraštukų tik tuomet, jei jam viskas sieloje gerai. Didelės reikšmės turi vien jau faktas, kad mamai neramu ir ji ieško atsakymo. Tačiau ne apie mamišką intuiciją čia šneka...

    Noriu pabrėžti, kad mano atsakymai nėra visiems priimtini, visiems suprantami. Prisitaikykite sau tai, kas Jums tinka. Atmeskite Jums netinkančius dalykus. Aš nerašau receptų.

    Daug skaitau, daug matau, daug išgyvenu. Gyvenu realų gyvenimą. Keisti požiūrį reikia stiprybės. Žmogus, kuris dar nėra pasiruošęs tokiam iššūkiui, gali sakyti - TAI, KĄ JŪS SIŪLOTE YRA "MISSION IMPOSIBLE". Ir jis bus teisus. O aš sakau: ateis laikas, kai norėsi pabandyti kitaip mąstyti, būti, mylėti, gyventi. Viskas mūsų rankose.

    Jaučiu pareigą pamokyti, kad jausmas, kuris kyla perskaičius tekstą, yra Jūsų jausmas. Interpretacija taip pat yra Jūsų. Tai neturi nieko bendro su mano asmenybe ir mano asmenybės bruožais.

    Jei kyla mintis, jog rašė kategoriška Ramunė Želionienė, pabandykite įsivaizduoti, kad atsakymą parašė moteris, mylinti, rami, vėlyvą naktį dar skirianti laiko klausiančiai, pasimetusiai, nepažįstamajai mamai. Rašanti iš širdies. Visi jausmai, mintys,kurie kyla paskaičius atsakymą, yra skaitytojo. Ir tik skaitytojo reikalas, ką su jais daryti. Jei supyko skaitytojas, vadinasi, kažkas sukirbėjo. Taip ir turėjo būti...

    Ramunė,
    miegančio vaikelio gerumo pilna

    AtsakytiPanaikinti
  3. Liūdna, kad žmonės taupo vaikų studijoms, taupo savo senatvei, tačiau netaupo ir beveik visiškai nesiruošia pirmiesiems vaiko gyvenimo metams, kurie vaiko gebėjimui rasti vietą gyvenime ir būti laimingu yra nepalyginamai svarbesni nei studijos, o paskui teisinasi, kad reikia dirbti, todėl būti su vaiku nėra kaip.

    Suprantama kodėl taip yra - tai tiesiog savisauga nuo didžiulio gniužulo viduje užspaustų neigiamų emocijų, kurias teko patirti pačiam kai tėvai nuvedė ir uždarė darželyje / mokykloje / paliko su nepažįstamu žmogumi bei kitaip ignoruodavo pačius elementariausius poreikius ir dar bausdavo už kylančių neigiamų emocijų rodymą. Kol tokį elgesį pats laikai normaliu, nereikia judinti savo vaikystės traumų, tačiau tenka paaukoti savo vaikų laimę.

    AtsakytiPanaikinti
  4. Giedriau, galiu tik pritarti Jūsų mintims. Deja... Peržvelgti savo vaikystės skaudulius - tai reiškia priimti iššūkį, sukelti sau skausmo, iškelti problemą į paviršių ir ją spręsti... O tai ilgas ir skausmingas procesas. Vieni tam pasiruošę... O kitiems ir daugiamamystė nepadės...

    AtsakytiPanaikinti
  5. o ką daryti, jei vaikas 10 metų nieko nenori, niekas neįdomu, lieja pyktį ant sesės, atėjusius draugus išvaro, o kartais liūdnai pasiskundžia: su manim niekas nenori draugauti. Sudominti bandžiau viskuo, ką turime po ranka. Gal per mažai turime? Įdomu tik žaisti su kompu. Dabar savaitę negauna kompo, nes yra nubaustas, tai elgesys darosi žiaurus...

    AtsakytiPanaikinti
  6. Klajūne, skiltis MAMA KLAUSIA veikia tokiu principu:
    žmogus, kuriam kažkas rūpi rašo man laišką ir laukia atsakymo čia.

    Jei tai, ką Jūs rašote, - tiesa, rekomenduoju neklausinėti internetu, o tiesiog imtis kitų būdų spręsti situaciją. Gaila, kad ji tęsiasi jau 10 metų. O galėjo būti kitaip.

    Ramunė

    AtsakytiPanaikinti